Městské byty a jejich specializace – úvaha
V ThinkTA jsme zaznamenali, že zastupitelstvo zastavilo (až na již slíbený doprodej) další výprodej městských bytů. Je to citlivá, ale asi pozitivní, věc při současném téměř hysterickém zvyšování cen nemovitostí a bytů zejména. Připočteme-li inflační tlaky, jeví se tento krok navržený a zejména prosazený Pirátskou stranou jako správný krok umožňují mít i vliv na cenu nájmu v Táboře a možnost stabilizace cenových výstřelků nájemného. Dá se z toho odvodit, že radní koalice projevila jistou úroveň občanské empatie a chytrost potřebnou v tržním hospodářství. V ThinkTA věříme, že je to pouze první a nezbytný krok do budoucna, který je v chytrém městě potřeba. Myslíme si, že další kroky by mohly nebo měly vypadat asi takto.
Krok 1. Tepelné hospodářství bytových domů by mělo směrovat na hodnotu 400-590,- Kč za gigajoule (GJ).
Krok 2. Mělo by dojít k určité specializaci účelů stávajícího bytového fondu a to asi v 5 úrovních.
A. Úroveň běžného nájmu, dnes běžně probíhá
B. Úroveň sociální bytů, dnes probíhá stanovením minimálního nájmu
C. Úroveň vícegeneračních bytů
D. Úroveň insolvenčních bytů
E. Úroveň startovacích bytů pro mladé rodiny
Krok 3. Stavba cohausing celků na základě zkušeností z Kroku 2
Pojďme se tedy trochu zabývat myšlenkami o vícegeneračních, insolvenční a startovacích bytech.
Vícegenerační byty
Za tento typ bytů bychom v Táboře považovali byty dvougenerační. Jedná se o spojení dvou dnes samostatných bytů 2-3+1 a 1+1 nebo garsonky. Byty by musely být vedle sebe ve stejném patře bytového domu. Jediná stavební úprava je jejich propojení dveřmi. Takové spojení bytů slouží k tomu, aby se děti mohly postarat o své staré rodiče či prarodiče. Ty menší byty jsou vybaveny různými podpůrnými pomůckami. Od madel až po automatickou postel. Takové řešení bytového propojení se samostatným vchodem eliminuje potřebu pečovatelských domů a zaměstnanců pro jejich provoz, které jsou dnes problém v Táboře získat a vycházejí draze a většinou jsou nedostupné. Ekonomicky to vychází super a stát to celkem podporuje a udrželo by to v Táboře generační soudržnost. Tohle, doplněno o sdílenou odbornou lékařskou péči a nabízené státní peníze o na péči o seniory, musí podle mého názoru fungovat. Domníváme se, že by stačilo vyčlenění stačilo 15 takových dvoubytů. Je nutno předem konstatovat, že zde nejde o žádné slevy z nájmů.
Insolvenční byty
Od 1.6.2019 vstoupí v platnost nový zákon o oddlužení. Díky špatnému zákonu o soukromých exekutorech je neřešitelnými exekucemi postiženo v ČR až 900.000 občanů. V Táboře se lze domnívat, že to může být až 3000 obyvatel. Ten nový zákon umožňuje do insolvence vstoupit každému, sejmout ze sebe exekuce a začít splácet základní dluh pod dohledem insolvenčního správce. Je to podobné jako když si vezmete půjčku u banky a banka dohlíží na vaše splátky. Jen to celé odehrává pod státním dohledem. Insolvenční byt, to je byt pro lidi, které se pro město vyplatí dostat z insolvence. Zejména je to okruh řemeslných činností a lidí, kteří naletěli na podvodníky svou neznalostí. Kdo se sám přihlásí do insolvence a projeví odvahu si znovu uspořádat život asi bude občan, kterému se vyplatí pomoci ze společných peněz neb se to daňově městu vrátí už v průběhu insolvence z daňového okruhu. Jak nastavit podmínky ceny insolvenčního bytu a kooperovat s insolvenčním správcem je jediné co se musí docela přesně stanovit. ThinkTA se domnívá, že by zde měl být nájem 50% běžného nájmu a platba nájmu by měla být zajištěna insolvenčním správcem přímo na účet města. Je mnoho důvodů, proč těmto lidem pomoci. Samozřejmě, že tato věc je úzce selektivní a nenároková. Přesto však v této době velice potřebná. Délka trvání takového nájmu by mohla být max. 6 let.
Startovací byty
Tak tohle už je veselejší část. Startovacím bytem rozumí ThinkTA byt o velikosti 2+1, 3+1, kde je nájemné 50% obvyklého, celé to je určeno pro 4-5 člennou rodinu, se 2-3 dětmi a podmínkou na 7-10 let podle počtu dětí a po této době se to vrací na normální nájem nebo ukončením nájemní smlouvy. Umožňuje to úsporu až 600.000 za 8 let a nikdo nic netratí, jen se zvýhodňuje to, že umíš udržet rodinu a pro město Tábor je to obzvlášť třeba. Opakujeme nic se nedotuje, jen se méně vydělává, ale to se vrátí okruhem daní, protože to umožňuje stabilizaci mladých v Táboře. Každý občan s trvalým bydlištěm v Táboře přináší z daňového okruhu cca 30.000,- Kč ročně. Takže ekonomicky to je jasné. Na děti zase jsou státní příspěvky do škol. Takže tady nejde jen hrnout nájem…. 50 bytů asi?
Cohousing
Cohousing – blízké sousedské bydlení. Jedná se o vědomě budované sousedské společenství, které klade důraz na hlouběji prožívané mezilidské vztahy a současně zachovává a podporuje osobní nezávislost. Tento druh bydlení by mohl být plánován do upadající čtvrti zvané „Dvorce“. V Táboře se to moc nenosí, ale zkusit by se jednoznačně mělo. Je to o jiné kvalitě vztahů, než jsem zvyklí z panelového domu. Cohousing je v Evropě docela používaným způsobem bydlení.
Diskuzi s těmito náměty vedeme s členem zastupitelstva a Pirátské strany panem magistrem Martinem Maredou. ThinkTa věří, že je možno i jeho prostřednictvím vyvolat diskuzi a rozjet některé změny v bytové koncepci. Ne-li v tomto roce, tak minimálně v tomto volebním období.
Spolek ThinkTA.